برای تحریم انتخابات هنوز هشت ماه وقت باقی مانده است.همه می دانیم که حکومت مایل است که مردم به پای صندوق های رای بیایند تا به این ترتیب برای خود مشروعیت ایجاد کند. خود حکومت هم می داند که تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان به معنی صندوق های خلوت خواهد بود. به نظر می رسد که خاتمی در حال انجام مذاکراتی است که در ازای شروطی شرکت مردم در انتخابات را تضمین کند. گروهی از جمله مجتبی واحدی به صراحت سخن از تحریم انتخابات می‌گویند. این کار باعث می‌شود که طرف مذاکره کننده یعنی خاتمی به شدت در مذاکرات ضعیف شود. به عبارت دیگر اگر حکومت از هم اکنون به طور قطعی بداند که مردم به پیروی از اصلاح طلبان به هیچ وجه در انتخابات شرکت نخواهند کرد، دیگر دلیلی برای ادامه مذاکره با خاتمی نمی‌بیند.

به نظر می‌رسد بدنه جنبش پیش از هرگونه قضاوتی در خصوص شرکت در انتخابات یا تحریم آن، باید شروط گذاشته شده توسط خاتمی را بررسی کند و به این فکر کند که شرکت در انتخابات در صورتی این شروط از سوی حاکمیت برآورده شود، چه منافع و چه هزینه‌هایی دارد؟ برای تحریم انتخابات و یا تصمیم به شرکت در آن هنوز هشت ماه دیگر فرصت باقی است.

شروطی که سیدمحمد خاتمی برای حکومت گذاشته است عبارتند از:
1-آزادی همه زندانیان سیاسی
2-آزادی مطبوعات
3- آزادی احزاب
4- حذف نظارت استصوابی و برگذاری انتخابات آزاد

حتی در صورتی که حکومت این شروط را بپذیرد، بازهم جای چانه زنی و حتی تحریم باقی است. پس بهتر است سکوت کنیم و منتظر بمانیم تا ببینیم نتیجه مذاکرات خاتمی چه خواهد شد. به نظر می‌رسد فتوی به تحریم دادن در این برهه زمانی نتیجه‌ای جز تضعیف موقعیت خاتمی در مذاکرات نخواهد داشت.

۲ نظر:

 1. داداش مثکه تو و خاتمی هنوز تو خوابید. مذاکره؟ شرط؟ شرطاشو بخون.
  1-آزادی همه زندانیان سیاسی
  2-آزادی مطبوعات
  3- آزادی احزاب
  4- حذف نظارت استصوابی و برگذاری انتخابات آزاد
  یه دفعه بگو شرط خاتمی فرانسه شدن ایران است. خامنه ای و این حرفا؟ استفرلاه

  پاسخحذف
 2. تو بالاترین برام اینو نوشته بودی
  shahin1980کمتر از ۱ دقیقه قبل گفت:  برای زنا با زن خامنه ای افتادم زندان بند 209

  دو تا سوال می پرسم. اگه درست جواب بدی یعنی راست می گی. عکاسی 209 کجاست؟ درمانگاه 209 کجاست؟
  اگر غلط جواب بدی یعنی داری دروغ می گی

  جواب شما در وب سایت موجود است .البته خواستی برات نقاشی و کوروکیش رو میکشم.

  www.209evin.blogspot.com

  پاسخحذف