سخنگوی شورای نگهبان فاش کرد: حتی «نظارت استصوابی» هم نمی کنیم! بلکه «انتخاب میلی» می‌کنیم!

حرف های امروز کدخدایی درباره روند تائید یا رد صلاحیت افراد در شورای نگهبان، ادعاهای این شورا مبنی بر بررسی صلاحیت افراد و دقت این پروسه را باطل نمود و پشت پرده این روند را فاش کرد. در واقع معلوم شد که در این روند تنها کاری که انجام نمی شود «بررسی صلاحیت ها» است! بلکه در عوض اعضای 12 نفره شورای نگهبان (به جای مردم و قبل از آنان) بین خودشان در مورد افراد معروف اقدام به «رای گیری» می کنند. بر اساس گفته های اخیر کدخدایی، موضوعی که تاکنون همگان می پنداشتند گونه ای از «نظارت استصوابی» است و به آن اعتراض داشتند، حتی نظارت استصوابی هم نیست. بلکه نوعی «انتخاب میلی» است.

بخش مرتبط گفته های عباسعلی کدخدایی به نقل از همشهری در ادامه می آید: 


آنچه رویه ما در شوراست، این است که پرونده خاصی از افراد به شکلی که در بحث مجلس داریم مطرح نمی‌شود، بلکه درباره افراد شاخصی که قاعدتا باید از بین رجال مذهبی ـ سیاسی باشند، بحث و گفت‌وگو می‌شود. اعضای شورا هر کدام شناختی نسبت به این افراد دارند و شرایط اصل 115 را در رابطه با آن فرد بررسی می کنند و نهایت هم رأی‌گیری می‌شود که البته این رأی‌گیری به مفهوم تأیید یا احراز شرایط، در واقع باید رأی به تأیید یا اعلام نظر مثبت باشد. بر اساس ملاک قانونی، ما در بحث انتخابات ریاست جمهوری نیاز داریم که 7 رأی یا بیشتر نسبت به یک فرد داده شود که نشانگر آن است که شورای نگهبان این فرد را واجد شرایط دانسته است. حالا اگر یک نفر 6 یا 5 رأی داشت طبعا ما نمی‌توانیم او را واجد شرایط بشناسیم.
ممکن است از نگاه یک شهروند که در بیرون است این وضعیت مقداری قابل تأمل به نظر برسد، ولی ملاک ما رای‌گیری است؛ بنابراین ممکن است افراد معروفی در انقلاب و یا در سطح جامعه سوابقی داشته باشند، اما چون رأی لازم را ندارند، واجد شرایط شناخته نمی‌شوند و طبعا اسم آنها به وزارت کشور اعلام نمی‌شود. پس ملاک شورا رأی‌گیری نهایی است؛ در همین دوره هم ما افرادی را داشتیم که 5 یا 6 رأی داشتند اما چون یک یا 2 رأی کم داشتند، نتوانستند وارد گردونه انتخابات شوند و در این جهت، اعضای شورای نگهبان بر اساس تشخیص خودشان که مثلا همه شرایط در یک فرد وجود دارد یا خیر، عمل می‌کنند.
ممکن است من به عنوان یک عضو شورا نسبت به یک فرد معتقد باشم که فاقد شرایط مدیریت است و نسبت به فرد دیگری معتقد باشم شرط اعتقاد و ایمان به مبانی نظام جمهوری اسلامی را ندارد. هر کسی بر اساس تشخیص خود، رأیش را اعلام می‌کند و مجموعه اینها رأی مثبت با از نظر جامعه رأی منفی می‌شود که البته ما از جهت قانونی رأی منفی درباره افرادی که صلاحیتشان احراز نشده را اعلام نمی‌کنیم.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر